Logo  
   Při osazování akvária platí jednoduchá pravidla, která snad není ani potřeba připomínat. Takže, vysoké rostliny do pozadí, ke krajům a jako solitéry. Malé jako popředí a do skupin. Dále je třeba si uvědomit, že akvárium může být krásné i když nebudete zrovna pěstovat Aponogeton madagascariensis. Možná to bude chtít i chvíli experimetování s tím, které rostliny zrovna tomu Vašemu akváriu vyhoví, ale nakonec se to určitě podaří. Každopádně je třeba osázéní dobře promyslet, abyste nemuseli často přesazovat.

Fotografie naleznete na stránce galerie rostlin.
Fotografie kvetoucích akvarijních rostlin najdete na samostatné stránce květy akvarijních rostlin.

focus

Echinodorus tenellus
Ammania gracilis
Hygrophila difformis
Riccia fluitans
Rotala rotundifolia
Rotala sp. "Green"

Rostliny v akváriu

Hygrophila polysperma
Jedna z nejjednodušších rostlin k pěstování, ideální do pozadí.

Hygrophila polysperma 'Rosanervig'
Červená příbuzná předchozí zelené formy o něco náročnější na intezitu osvětlení. Kombinací obou lze dosáhnou zajímavých kompozic.

Rotala rotundifolia (indica)
Vzhled Rotaly se liší podle intenzity osvětlení, kde horní část stonku se při dobrém osvětlení zbarvuje do červena. Při malé intezitě světla zůstává zelená. Nevysazujte ji příliš hustě, protože kořenový systém vyrůstající podél celého stonku vytvoří nepropustnou spleť a rostlina začne ztrácet spodní listy.

Didiplis diandra
Je to překrásná rostlina velmi náročná na světlo s úzkými listy. Vysadil jsem ji sice do pozadí, ale hodí se i do popředí. Měla by dorůstat max. 15cm.

Heteranthera zosterifolia
Překrásná, jasně zelená a rychle rostoucí. Typická rostlina do pozadí opět náročná na světlo. Větví se i bez zastřižení.

Sagittaria subulata
Nenáročná rostlina do pozadí. Zajímavostí je ,že emerzně pěstovaná má okrouhlé listy, zatímco v akváriu jsou listy jednoznačně podlouhlé. Měla by existovat ve dvou variantách "pusilla" a "natans". Rozdíly mezi variantami nejsou patrné a liší se pouze velikostí.

Egeria densa
Jedna z nejsnadnějších rostlin doporučovaná začátečníkům. Dokáže absorbovat velké množství živin, proto je vhodná pro nově zakládaná akvária a vylučuje sekret, který účinkuje jako prevence proti modro-zelené řase. Pokud začne světlat je to jasný příznak nedostatku živin.

Hygrophila corymbosa "Stricta"
Barva listů se liší v závislosti na intenzitě osvětlení.S touto Hygrophilou jsem neměl žádné problémy a rostla skvěle i v mém předchozím akváriu.


Ceratopteris thalictroides
No tak toto je opravdu zajímavé. Původně v akváriu být neměla a vysazena nebyla. Když jsem chystal Riccii do nového akvária, byla touto plovoucí rostlinou zakrytá celá hladina. Protože Ceratopteris je živorodou rostlinou, dostala se na hladinu spolu s Ricií a poté začala růst i v novém akvárium.

Riccia fluitans
Tuto plovoucí rostlinu jsem použil na pokrytí kamenů a-la Amano. Riccia je připevněna pomocí 8 rybářského vlasce k břidlici. Je potřeba ji často zkracovat, jinak vyplave ke hladině.

Eleocharis acicularis

Tento překrásný trávník jsem použil do popředí a mezi Riccii.

Glossostigma elatinoides

Drobnolistá rostlina do popředí. Při silném osvětlení dokážete vytvořit hustý koberec.

Eusteralis stellata
Moje nejoblíbenější a pravděpodobně nejtěžší rostlina v mém akváriu. Zatím se jí daří velmi dobře a je jednou z nejrychleji rostoucích rostlin v akváriu. Vyžaduje dostatek světla, hnojení železem a dostatek CO2.


Bolbitis heudelotii
Preferuje kyselejší vodu. V alkalické vodě se na listech vytváří černé tečky, což mohu bohužel potvrdit.


Micranthemum micranthemiodes
Drobnolistá, rychle rostoucí trsnatá bylina. Vyžaduje časté stříhání.


Microsorum pteropus
Kapradina s plazivým rhizomem, která se nesází, ale přivazuje ke dřevu nebo kamenům. Vytváří dceřiné rostlinky na listech.