Logo  
   


Riccia fluitans - Perla arábie

Určitě jste ji již viděli. Krásné zelené koberce této plovoucí krasavice pod vodou. Trik? Čtěte dál.
Fotografií Takashi Amana, a nejen jeho, s touto rostlinou naleznete na internetu několik desítek. Pěstování Riccie, jako plovoucí rostliny, je snadné. Za dva-tři měsíce se rozroste tak, že pokryje celou hladinu a brání přístupu světla ostatnímu podvodnímu světu. V této chvíli tedy již máte dostatek materiálu k tomu, aby jste mohli začít experimentovat s jejím pěstováním pod vodou. Co budete potřebovat? Téměř nic, stačí zakoupit nejtenčí rybářský vlasec, jaký seženete (8, 10). Dále pár plochých kamínků (břidlice) a můžete začít. Vlasec přivážete, břidlici pokryjete přiměřeným množstvím Riccie a ve všech směrech omotáte. To, kolikrát a jakou silou vlasec přitáhnete vyžaduje trochu cviku a pokusů, než zjistíte optimální připevnění. Pak už jen kamínky vhodně umístíte (ne moc blízko sebe) a čekáte. Začátek snadný? To nejhorší vás teprve čeká - údržba. Ano, údržba těchto koberců není složitá, ale časově náročná. Spodní části které jsou ve stínu, totiž odumírají a může se vám stát, že celý krásný "polštář" po čase vyplave na hladinu. Proto je třeba nové chomáčky včas odstranit.
Jinou variantou je vypěstovat trávník z Eleocharis. Do tohoto trávníku umístit několik malých částí Riccie. Eleocharis proroste Ricciu a zabrání jejímu vyplavání na hladinu.
Třetí variantou je metoda zveřejněná na actwin (údajně odkoukaná v Amano obchodech), která pro velké plochy využívá mřížky upevněné na dno, která se Riccí osadí.
 
 
 
 
s
 
Všechny fotografie jsou pořízeny přibližně 2 měsíce po připevnění ke kamenům v nově osázeném 160l akváriu.