Logo  
   


Dávkování CO2

Úvod
Každý, kdo dával alespoň trochu ve škole pozor ví, že každá rostlina potřebuje ke svému růstu oxid uhličitý. Bez CO2 rostliny nedokážou asimilovat živiny potřebné k životu. Rostliny získávají CO2 ze vzduchu a z vody. Množství CO2 ve vodě vyrobené respirací ryb je tak malé, že je okamžitě spotřebováno rostlinami. To způsobuje zvýšení hodnot pH ve vodě.
Celkem sndaný způsob jak ověřit, že akvárium má nedostatek CO2 je nalít do akvária přiměřené množství sodové vody. Již za několik málo hodin začnou rostliny produkovat malé bublinky kyslíku na svých listech. Protože však toto řešení není z ekonomického hlediska zrovna nejlevnější a nejpohodlnější, používají se metody jiné levnější a jednoduší na obsluhu. Jednou z těchto metod je výroba CO2 pomocí kvasnic.

Výroba CO2

CO2 ventily

miniDave
CO2 ventil 2 manometry

CO2 z kvasnic
Koupíte si oblíbený nápoj od nejmenované firmy v 2l láhvi. S nápojem naložíte podle vlastního uvážení. V akvaristice koupíte hadičku ke vzduchovadlu, vzduchovací kámen s co nejmenšími otvory a zpětný ventil. V zátce od lávhe vyvrtáte otvor o něco menší než je průměr hadičky a poté se hadičku pokusíte zastrčit do otvoru, tak aby do láhve zasahovala asi tak 2 cm. Nejlépe když hadičku šikmo zastřihnete, prostrčíte vzniklou špičku a kleštěmi vytáhnete. Pokud jste puntičkáři nebo vznikla kolem hadičky netěsnost, zalijte místo mezi zátkou a hadičkou nějakým silikonem. To je veškerý hardware, který budete potřebovat. A teď budeme míchat. Budete potřebovat kvasnice, cukr a vodu. V některých domácnostech se tyto ingredience dokonce najdou, takže je nemusíte kupovat (zkuste se zeptat manželky ;-) Takže: 1/2 čajové lžičky kvasnic (pokud nevíte kolik to je pak vězte, že to není kritické může být i 1/4 nebo 3/4) vložíte do 2l láhve. Nalejete hrnek teplé vody, zazátkujete (pokud možno jinou zátkou než ve které jste vyvrtali díru) a třepáním řádně rozpustíte. Poté dolejete vodu do 3/4 objemu láhve (třeba těsně nad etiketu). Nakonec přidáte 1..2 šálky cukru a opět dobře promícháte třepáním. Množství opět není kritické. Pokud dáte více kvasnic vyprodukujete více CO2, ale v kratší době, cukr se rychleji spotřebuje. Teď už stačí pouze našroubovat uzávěr s hadičkou, zpětným uzávěrem a vzduchovacím kamenem, vložit vzduchovací kámen do akvária a čekat. Podle toho jak byla voda horká se prvních bublinek CO2 dočkáte za 2..6 nebo 12 hodin. Optimální je pokud experimentováním s množstvím ingrediencí dosáhnete 1bubliny/s. Podle zdrojů z internetu by jedna dávka měla vydržet 4-5 týdnů. Mě se podařilo dosáhnout 3 týdnů maximálně. (Ten zpětný ventil asi taky není potřeba, tedy já ho tam neměl). Pokud si myslíte, že by bylo dobré dávkování nějakým ventilem na noc přerušit, tak uvažujte o tom, co CO2, které se bude vyrábět stále dál s tou plastovou láhví asi tak udělá, třeba Vás to pak přejde. Vzduchovací kámen je potřeba občas vyčistit, protože se zanáší. Samozřejmě lze kombinavat i dvě láhve dohromady.
Pokud už Vás bolí ruce od třepání je čas zakoupit tlakovou láhev.


CO2 tlakové láhve
Po počátečních experimentech s výrobou CO2 pomocí kvasnic v 2l láhvi od Sprite, které sice fungovalo, ale vyžadovalo častou výměnu, jsem zakoupil 1.5kg CO2 láhev (tedy láhev na 1.5 kg CO2). Náplň, která vydrží přibližně 5 měsíců stojí 80Kč. Dávkování řídím pomocí redukčního jehlového ventilu Eheim. Varuji před použitím jiného než jehlového ventilu, protože se určitě jednoho dne dočkáte nemilého překvapení a to, že místo vody máte v akváriu sifon. Rybám se v tom špatně plave, umělé dýchání většinou nepomůže a pít se to také nedá. Rozprašovač s "bubblecounterem" a dlohodobý měřič CO2 je od stejné firmy. Dávkování mám nastaveno přibližně na 5..8 bublin / s /24h. Dodávám CO2 po celý den, tedy i v noci a nezaznamenal jsem výrazné změny hodnot pH ráno a večer.

Měření CO2

Dlouhodobé měřiče CO2 fungují na principu měření změny pH a podle této hodnoty mění barvu indikační kapaliny resp. akvarijní vody s indikačním činidlem. Obsah CO2 se pak určí podle barvy nebo podle následující tabulky.