Logo  
   


Parametry akvária

Rozměry
Při pořizování akvária se řídíme jednoduchým pravidlem: čím větší, tím lepší. Velké akvárium má mnoho výhod. Mohlo by se zdát, že menší akvárium je na údžbu jednodušší, dle mého názoru tomu tak není. U velkého akvária lépe zajistíte biologickou rovnováhu a celkově je takové akvárium stabilnější. Pro své akvárium jsem zvolil rozměry 130x45x50 (š x h x v). Snadným výpočtem zjistíme, že akvárium má "čistý" objem cca 290 litrů. Větší akvárium se mi bohužel nepodařilo umístit, protože by narazilo na dveře obývacího pokoje.

Osvětlení
Občas se setkáte s názorem, že příliš světla vadí rybám, že rostou zelené řasy atp... No, co říci? V každé akvaristické příručce najdete tabulku kolik wattů bude potřeba na objem akvária nebo nějaká podobná doporučení. Pro začátek můžete tyto návrhy vyzkoušet, ale každopádně doporučuji s intenzitou světla experimentovat. Měnit se dá jak počet zářivek tak jejich typ. Ve svém akváriu používám zářivky Philips Natural 'TL'D. Tyto zářivky se vyznačují kvalitním podáním barveného spektra (CRI>95). Instalovány mám 2 ks 'TL'D 950 5300K a 2ks 'TL'D 965 6500K. Celkově je to 4x36W tedy 144W. Další velkou výhodou těchto zářivek je jejich cena, která je poloviční oproti "speciálním" akvaristickým zářivkám.

Doba osvětlení
Další často diskutované téma v akvaristice. Nemíním s nikým polemizovat o tom, jaká je zcela určitě nejlepší doba pro osvětlení akvária a opět každému doporučím experimentovat. V mém akváriu se svítí od 9.30 do 22.00. Celkem spolehlivým vodítkem kdy zhasnout jsou stonkové rostliny, které se začnou uzavírat t.j. zvedat listy ke hladině akvária.

 


Filtrace
Akvárium filtruje externí filtr Eheim 2224.

Teplota
Teplotu v akváriu udržuje 300W elektronické topítko firmy Interpet Thermasure4 na 26.6 °C

pH
V akváriu pH kolísá kolem 7 a je upravováno dávkováním CO2. Měřeno kapkovým indikátorem Sera.

NO3
se pohybuje kolem 50mg/L a je upravováno pomocí PMDD hnojiva. Měřeno kapkovým indikátorem Tetra. Vstupní hodnota podle rozboru vody je 102mg/L.

NO2
Je stabilně pod hranicí 0,1 mg/L. Měřeno kapkovým indikátorem Tetra. Vstupní hodnota je 0,031 mg/L.

CO2

CO2
Do akvária je CO2 přidáváno pomocí 5 kg tlakové bomby s jehlovým redukčním ventilem Eheim Dávkování nejsem bohužel schopen určit přesně, ale odhadem je to něco přes 6 bublinek za vteřinu. Jako difuzor je použit CO2 atomizér Eheim

 

Údržba akvária

Výměna vody
Měním přibližně 1/3 objemu akvária týdně. Používám vodu z vlastní studny, která je poměrně tvrdá (UT přibližně 9). Nepoužívám žádné prostředky na úpravu vody ani ji nenechávám odstát.

Rostliny
Rostliny zastřihuji každý týden, jinak by přerostly navržený "layout". Není to složité, ale musíte samozřejmě vědět jak má akvárium celkově vypadat. Eleocharis lze bez obav stříhat podobně jako vlasy na hlavě. Větší zručnost je potřeba při údržbě Riccie ukotvené ke kamenům. Pokud ji necháte přerůst
vyplave na hladinu a budete muset znovu přivazovat. Pomocí pinzety se přerostlé části dají snadno odstranit. Pokud Ricciu proroste Eleocharis máte po starostech protože kořenový systém této rostliny udrží Ricciu u dna. Další "problémovou" rostlinou je Echinodoru tenellus, který pomocí šlahounů vyráží všemi směry a snáží se okupovat nejbližší okolí i vzdálené kouty. Pokud nechcete mít "travnatou pláň", je třeba tyto šlahouny zastřihnout.