Logo  
   Na těchto stránkách bych chtěl změnit názor na to, že pěstování akvarijních rostlin je složité a že udržení krásných rostlin v akváriu je nesplnitelný sen českého akvaristy. Domnívám se, že pokud splníte několik málo podmínek, které jsou nezbytné k úspěšnému pěstování akvarijních rostlin, dosáhnete jistě kýženého cíle, t.j. překrásně zarostlé akvárium bez řas.
Světlo
Co jiného by bylo základní podmínkou úspěšného pěstování akvarijních rostlin než právě světlo? Nebudu zde probírat žádné složité teorie o tom, jaké je nejlepší spektrální složení pro pěstování akvarijních rostlin ani jiné zaručeně fungující návody na to čím v akváriu svítit. Zjistíte totiž, že obyčejná bílá zářivka za pár korun je mnohem vhodnější pro osvětlení akvária, než superspeciální zcela jistě pouze pro pěstování akvarijních rostlin vhodná zářivka za několik tisíc. Na množství zářivek existuje samozřejmě také několik názorů, nicméně se zdá, že osvědčených 0,5W na litr je u běžných akvárií dostatečné.

Osazení rostlinami
Velmi častou chybou je, že v akváriu je rostlin málo a předpokládá se, že se to nějak rozroste. Takže moje jediná rada na osázení akvária je: dejte tolik rostlin, kolik jen lze. Vyhnete se mnoha problémům s udržením biologické rovnováhy, protože rostliny tuto službu zvládnou lépe než biologický filtr, navíc prostředí osázené velkým množstvím různých druhů rostlin je velmi rychle stabilizováno.

Vzduchování
Snad nejčastější chybou u akvárií s roslinami je používání vzduchvacích kompresorů, filtrů poháněných vzduchem, případně filtru s přepadem nebo filtru silně čeřícího hladinu. Voda je těmito umělými okysličovadly tak znehodnocena, že rostliny nejsou schopny z vody bez CO2 potřebné živiny vůbec získat a hynou. Má rada je: nevzduchujte, nepužívejte filtr poháněný vzduchovacím motorkem, vývod z filtru ponořte tak aby nečeřil hladinu. Rostliny vodu rybám okysličí dostatečně, takže další vzduchování je nejen zbytečné, ale pro rostliny nepotřebné.

CO2

Používání CO2 v akváriu je věnována celá samostatná stránka, takže zde v úvodu jen krátce: používání CO2 je pro úspěšné pěstování rostlin v hustě osázených nádržích nezbytné. Není nutné abyste ihned kupovali tlakovou bombu s redukčním ventilem. Pro začátek úplně postačí vyrábět CO2 pomocí kvašení a až se přesvědčíte o všech přednostech jakými jsou několikanásobné zlepšení růstu rostlin, úprava hodnoty pH atp., pak teprve systém sycení CO2 "zmodernizovat".

Hnojení
Rostliny hnojení potřebují.Na českém trhu je několik desítek přípravků pro hnojení akvarijních rostlin, takže si stačí jen vybrat. Problém je často s dávkováním. Pokud krmíte rybičky a ty po chvíli přestanou žrát, tak asi těžko někdo z vás bude v krmení pokračovat. Bohužel u hnojení rostlin takto jednoznačně dávky určit nelze. Často se stává, že rostliny chřadnou a žloutnou, přidáte hnojivo a rostliny uhynou zcela. Má rada je: hnojte dostatečně, ale ne příliš. Vhodnější je dodávat hnojivo po menších dávkách častěji, než velké dávky při výměně vody. Jasnou známkou nedostatku živin u rostlin je chloróza, kdy se zelené listy stávají průhlednými a nakonec se rozpadnou. To je jasný signál k tomu, že je třeba hnojit.

Řasy
Řasy jsou pravděpodobně nejhorší noční můrou každého, kdo se pokouší pěstovat akvarijní rostliny. Je třeba si uvědomit, že řasy se v akváriu vyskytují vždy a cílem je udržet je v patřičných mezích. Častou chybou je, že při sebemenším náznaku výskytu řas se akvárium totálně zlikviduje, desinfikuje a založí znovu. Bohužel po nějaké době se celý koloběh opakuje. U čerstvě založených akvárií lze výskyt řas očekávat a je třeba mít trpělivost čekat, až se podmínky v akváriu stabilizují a řasy postupně samy zmizí, případně nasadit přirozené likvidátory. To platí hlavně o hnědé řase.
Bohužel veškeré přípravky proti řasám více či méně poškozují i rostliny, takže jejich použití nelze doporučit a jediným spolehlivým protředkem boje proti řasám zůstává zlepšení podmínek v akváriu.

Doufám, že Vám tyto stránky pomohou dosáhnout podobných a lepších výsledků než jakých jsem dosáhl já. Pokud budete mít jakékoli dotazy či připomínky k těmto stránkám, pokusím se na ně odpovědět.

© 2000 Lucky