Logo  
   


Q006
Zajímá mě, jaká je v akvariu vrstva písku a zda jsi použil depotních hnojiv do základní - spodní vrstvy dna. Máš zkušenost ev. jaký názor máš na vytápění kabelem umístěným na dně akvaria. Dá se u nás koupit?
   

Vrstva písku u předního skla dosahuje cca 4 cm a postupně nerovnoměrně roste směrem dozadu, do výše zhruba 8..10 cm. U vrcholu kořene, v pravé polovině akvária, dosahuje výška až 20 cm. Akvarijního písku byl použito 10 sáčků "Starého dna" a 15 sáčků "Nového dna" od firmy Rataj.

Sehnat v ČR akvarijní topný kabel byl pro mne neřešitelný problém. Vždy mi bylo sděleno, že topné kabely sice mají, ale pouze terarijní. Dokonce ani výhradní zastoupení zahraničních firem, které kabely vyrábí, jej nebyly schopny dodat. Na internetu naleznete několik desítek firem a internetových obchodů, které topné kabely prodávají nebo vyrábí. Já už jsem nechtěl čekat a akvárium jsem založil bez topného kabelu. Výhod topných kabelů je několik: od estetických, protože v akváriu topení není vidět, lepší a rovnoměrné ohřívání vody, až po zlepšení růstu některých druhů rostlin (AT 7/2000 strana 27, Takashi Amano). Z hlediska bezpečnosti není třeba mít u těchto profesionálních výrobků strach, spíše bych se obával podomácku vyrobených zařízení. Skleněné topítko za pár set je určitě rizikovější než několikrát izolovaný topný kabel navíc ukotvený ke dnu a zasypaný vrstvou písku. Poslední upozornění, možná zbytečné, na objednávání el. zařízení, tedy i topných kabelů, z US int. obchodů: Veškerá tato zařízení jsou konstruována na US el. rozvodnou síť 120V/60Hz.